top of page

Vinohrad Vysočany

(nakupujte na tomto linku)

Koncom 90. rokov došlo v Európe počas niekoľkoročného prechodného obdobia k registrácii vinohradov, aby sa zistili obhospodarované plochy starých vinohradov, ich celkové výmery a aj plánované výsadby do budúcnosti.

Ako pozostatok rakúsko-uhorskej rajonizácie a veľkej tradície pestovania viniča pred ca. 200 rokmi sa v starých katastrálnych mapách takmer všetkých okolitých obcí nášho regiónu v historicky kopcovitom teréne nachádza pomenovanie vinohrad. Pravdepodobný zánik vinohradníctva v týchto končinách je pripisovaný drobnému škodcovi fyloxére, ktorá praktický zlikvidovala vinohradníctvo v celej Európe, resp. ho velmi obmedzila a sťažila. 

Vinohrady boli zväčša viazané na kúrie a kaštiele v okolitých obciach. Takto aj v obci Vysočany pôvodní vlastníci tamojšieho kaštieľa mali svoj vinohrad, o čom svedčí viacero pivníc zachovaných v týchto stavbách.

 

Našej firme sa tiež v spomínanom období, začiatkom roku 2000, naskytla možnosť registrácie vinohradu a výsadby viniča na historicky vinohradníckej parcele v nitrianskej podoblasti.

 

Jedná sa pravdepodobne o najsevernejšiu lokalitu v rámci slovenskej rajonizácie vinohradov, pretože nikde v blízkom okolí v našej zemepisnej šírke vinohrad neexistuje.

Na južnom svahu o rozlohe 1,88ha sme vysadili odrody, ktoré vzhľadom na okrajovú - chladnejšiu oblasť, dozrievajú skôr,
a sú odolnejšie hlavne voči zimnému mrazu. Preto sme zvolili biele odrody Chardonnay, Tramín červený a Devín, z červených Zweigelt a Dornfelder.

 

Pôda má parametre ideálne pre vinič, pôdotvorný substrát je tvorený degradovanou ílovitou bridlicou s pieskovcovým horizontom, zrejme ako pozostatok zvrásneného morského dna. Bohato mineralogicky zaujímavá pôda má mierne kyslé ph 5,5-6, čo sa môže odrážať v bukete vína.

 

Zatiaľ čo prvé roky sme sa venovali len hroznovým šťavám a predaju stolového hrozna vinárom, v prelomovom roku 2019 sme spustili predaj sudového vína, plánujeme investovať do technológie spracovania a ponúkame Vám ochutnať víno vyrobené u nás.

 

Po viacročnom pestovaní môžeme konštatovať že hroznu sa
u nás darí, dobre dozrieva a má výrazné aromatické prvky
s množstvom živých kyselín. Preto vína nie sú fádne, ale každá odroda odlíšiteľná a zaujímavá. 

 

Teší nás že spolu s nami ako jedny z prvých degustátorov stojíte pri zrode tejto značky a pri znovuzrodení tejto tradície produkcie vína tejto oblasti.

 

Víno z nášho vinohradu môže byť zaujímavé pre vínnych gurmánov ako jedno z najsevernejšie dopestovaných v rámci Slovenska, jediné v rádiuse 25km, a môže obohatiť celú nitriansku vinohradnícku oblasť o severnú koncovku v danom segmente odrôd.

Víno je vyrobené jednoduchou technológiou s prirodzenými kvasinkami obsiahnutými v hrozne, s minimom síry a preto
ho môžeme považovať za živé a autentické. O desať tisíc vysadených koreňov s potenciálom do 12000 fliaš sa sezónne stará tím dvoch zanietených kolegov.

 

Sme hrdí na to že do ponuky produktov v Bioplante sa pridáva autentický lokálny produkt, ktorý môže byť obohatením pre celý región. Pri najbližšej ceste cez Ostratice sa preto neváhajte zastaviť na ochutnávku v našej predajni!

vino2.jpg
smuha.jpg
bottom of page